Vyberte si téma, které Vás zajímá a objednejte pravidelný e-mail s novinkami ze Zpravodaje.

Objednat

Dukáty Ferdinanda III. z České mincovny

Antonín Hujer - 3/11/2017 22:23 - Materiály

U příležitosti 390. výročí korunovace Ferdinanda III. Habsburského českým králem roku 1627 vydala Česká mincovna sadu tří zlatých dukátových ražeb.

Česká mincovna | dukát | Ferdinand III.

U příležitosti 390. výročí korunovace Ferdinanda III. Habsburského českým králem roku 1627 připravila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou sběratelskou lahůdku pro opravdové numismatiky. Sadu tří zlatých dukátových ražeb, která se skládá z jednoho novodobého dukátu a dvou replik vzácných historických exemplářů.

Římský císař a český král Ferdinand III. byl kultivovaný, vzdělaný, rodinně založený a miloval umění. Vyrůstal však v nesnadné době třicetileté války a konflikt nepředstavitelných rozměrů dal vyniknout zcela jiným schopnostem mladého Habsburka – vojenskému nadání a diplomatickému umu. Po smrti Albrechta z Valdštejna se stal vrchním velitelem císařské armády, bojoval se Švédy, ale přál si ukončení nepřátelství. Jeho mírová jednání vyvrcholila vyhlášením vestfálského míru. Ten sice pro habsburskou dynastii znamenal pokles mezinárodní autority, ale na druhé straně se Ferdinandu III. podařilo zachovat celistvost jejích držav. Pro české země pak měly nastat krušné časy spojené s dokončením pobělohorské rekatolizace. Ferdinand III., ač horlivý katolík, však nezdědil otcovu zášť vůči „kacířskému plemeni husitů“. Přestože byl nepřítelem protestantů, byl ve svých postupech mírný a snažil se válkou zničeným českým zemím ulehčit jejich těžký úděl. Oblíbil si Brno a Prahu, obnovil Pražský hrad a rozvíjel pražské vysoké učení

Jubilejní sada věnovaná Ferdinandu III. předkládá hned tři zlaté ražby, všechny v podání předního akademického sochaře Jana Lukáše. První je novodobým dukátem, jehož motivem je korunovace Habsburka českým králem – averz nese panovníkův portrét, reverz svatováclavskou korunu. Druhá ražba je rovněž připomínkou české korunovace, jedná se však o repliku originálního historického půldukátu z roku 1627. Třetí ražbou je pak replika původního dukátu Ferdinanda III. z roku 1648.

 

Akademický sochař Jan Lukáš, spoluzakladatel České mincovny a jablonecké medailérské VOŠ, je vyhlášeným expertem na tvorbu replik historických ražeb.

 

Dukátový triptych vychází v nákladu pouhých 200 kusů kompletních sad. Každý set je uložen do luxusní dřevěné etue opatřené ilustrovaným certifikátem pravosti.

Pro další informace volejte linku České mincovny +420 483 513 257

---

Česká mincovna, a.s. – Jablonec nad Nisou, +420 800 225 228, info@mint.cz
Diskuze k článku


Tento článek nemá žádné komentáře.


Přidat příspěvek do diskuse


Captcha  *